A lengyel külügy bekéreti Magyarország nagykövetét

2024. december 20. 13:21

A lengyel külügy egyúttal úgy döntött, hogy konzultációra hazahívja Sebastian Kecieket, az ország budapesti nagykövetét.

2024. december 20. 13:21
null

Bekéretik Magyarország varsói nagykövetét a Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt – közölte pénteken a lengyel külügyminisztérium.

A tárca honlapján megismételték Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter csütörtök esti álláspontját, miszerint Varsó a „Lengyelország, valamint az Európai Unió (EU) tagállamai számára kötelező alapelvek iránt barátságtalan cselekedetnek” tekinti a magyar kormány döntését.

Ezért „formális tiltakozást adnak át” pénteken Magyarország varsói nagykövetének. A lengyel külügy egyúttal úgy döntött, hogy konzultációra hazahívja Sebastian Kecieket, az ország budapesti nagykövetét – közölték.

Jelezték továbbá: „amennyiben Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait”, akkor Varsó az Európai Bizottsághoz fordul, hogy az EU működéséről szóló szerződés 259. cikke alapján indítson eljárást Magyarországgal szemben.

A varsói körzeti bíróság csütörtökön közölte, hogy európai elfogatóparancsot adott ki Marcin Romanowski ellen, akit az igazságügyi minisztérium keretében működő Igazságosság Alap pénzének hűtlen kezelésével gyanúsítanak.

Romanowski a jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt vezette korábbi kormányban 2019-2023 között töltötte be az igazságügyminiszter-helyettesi tisztséget. Ebben a minőségében felügyelte az Igazságosság Alapot, amelynek célja segítségnyújtás volt a bűncselekmények áldozatainak. Tizenegy rendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg az alap ügyében.

Romanowski jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését.

Az Igazságosság Alap ügyében március végén letartóztatták és október végéig vizsgálati fogságban tartották az aktív lelkipásztori tevékenységéről ismert Michal Olszewskit, a Jézus Szent Szívének Papjai szerzeteskongregáció tagját, valamint az igazságügyi minisztérium két volt hivatalnokát – középkorú nőket.

Marcin Wiacek lengyel ombudsman pénteken a lengyel közszolgálati rádióban elmondta: hivatala megerősítette, hogy több pontban is jogos volt a három gyanúsított panasza, amelyet az elfogatásuk és a vizsgálati fogságuk során velük szemben alkalmazott szabálytalan bánásmód miatt emeltek.

Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke pénteki sajtóértekezletén újságírói kérdésre elmondta: Romanowski nem az igazságszolgáltatást akarja megkerülni, hanem a lengyel igazságügyben manapság alkalmazott módszereket.

Minden arra vall, hogy „a mai lengyelországi politikai helyzetben egy tisztességes per lehetetlen, ezért megvan minden alapja annak, hogy (Romanowski) azt megkerülje” – tette hozzá Kaczynski.

Adam Bodnar lengyel igazságügyi miniszter és főügyész pénteken a TOK FM lengyel kereskedelmi rádióban elmondta: az ügyészség folytatja az európai elfogatóparanccsal összefüggő eljárást, és „minden lehetséges lépést” tesz meg ennek keretében.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter lapunknak adott interjújában ugyanakkor arra világított rá, hogy „ki kell mondani: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében.

Ezt is ajánljuk a témában

Gulyás értelmezése szerint, a magyar kormány azért adott politikai menedékjogot Romanowskinak, mert „az ő esetében konkrét bizonyíték is van a tisztességes eljárás hiányára, hiszen idén nyáron annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg. Szabadon bocsátására csak azután került sor, hogy a Közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt.”

A lengyel politikust ért vádakkal kapcsolatban így nyilatkozott: „A magyar állam nem tud betekinteni egy másik ország hatósága által lefolytatott eljárásba. A vád megalapozottságáról sem tudunk állást foglalni.” 

Itt azonban politikai menedékjogról van szó, ami abban az esetben adható meg, ha az érintett ügyének pártatlan, politikai befolyástól mentes elbírálása nem biztosított minden kétséget kizáróan a hazájában. 

Ez az kockázat ma általánosságban és az eddigi eljárás alapján a konkrét esetben különösen is fennáll Lengyelországban – zárta a miniszter.

Nyitókép: Marcin Romanowski Facebook-oldala

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
steinamanger-2
2024. december 23. 15:15
Remélem hogy a lengyel titkosszolgálat hazaviszi a tolvajt és a szökési kísérletért kap vagy 10 évet pluszban otthon.
kőbaltás
2024. december 21. 09:15
Magyarországnak szuverén joga,hogy kinek ad menedékjogot. A Lengyel külügy senkit nem érdekel. Amúgy a jelenlegi Lengyel kormány tévúton jár,aminek nagyon keserű következményei lesznek a jövőben,de ez legyen az ő bajuk.
Kotucso
2024. december 21. 05:19
Akár a diplomáciai kapcsolatot is megszakíthatjuk. Kinek kellenek ezek a buta szar polákok.
Házam Hazája
2024. december 20. 21:45
"Ki szelet vet, vihart arat." Ki nem áll az Eddig pártfogoltjai mellé, az viselje a továbbiakat. Az idézet lassan időt múlt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!